Intralogistyka to pojęcie obejmujące wszystkie działania związane z obiegiem materiałów wewnątrz danego przedsiębiorstwa. Jest to pewnego rodzaju przeciwieństwo dla logistyki zewnętrznej – odnosi się wyłącznie do procesów wewnątrzzakładowych. Dotyczy przede wszystkim przesunięć towarów w obrębie magazynów oraz kontroli zapasów.
Intralogistyka, czyli wewnętrzny obrót surowców
Intralogistyka to termin, który po raz pierwszy został zdefiniowany w 2004 roku. Jest to gałąź logistyki odnosząca się do organizacji przepływu informacji i materiałów wewnątrz konkretnego zakładu. Intralogistyka to ogół procesów, odbywających się w obrębie danego przedsiębiorstwa, które są niezbędne do jego sprawnego funkcjonowania od momentu przyjęcia surowców do wydania kompletnego produktu. Intralogistyka obejmuje:
- wewnętrzny transport materiałów,
- zarządzanie przepływem informacji i zapasami,
- zarządzanie magazynem.
Intralogistyka w praktyce
Wśród rozwiązań intralogistycznych w firmach logistycznych wyróżnić należy przede wszystkim działania związane z minimalizacją strat czasu. Mowa tu m.in. o optymalizacji miejsc magazynowych, właściwym kierowaniu flotą wózków widłowych oraz innych narzędzi, maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni magazynowej, a także odpowiednim dostosowaniu automatycznych systemów, których z roku na rok jest coraz więcej w nowoczesnych przedsiębiorstwach. Ważne jest również ciągłe usprawnianie systemów transportu wewnątrzmagazynowego, którego można dokonać poprzez wykorzystanie wózków sterowanych laserowo czy też wózków samojezdnych SLS.
Logistyka 4.0 – najnowsze trendy w logistyce wewnętrznej
Intralogistyka to pojęcie stosunkowo nowe. Jest to dziedzina logistyki, która obecnie bardzo mocno się rozwija. Wszystko to za sprawą ogromnego postępu w obrębie cyfryzacji i dynamicznego rozwoju robotyki. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań przedsiębiorstwa mogą sobie pozwolić obecnie na znacznie łatwiejszą optymalizację wszelkich procesów logistycznych. Ten ciągły rozwój dał początek wielu koncepcjom zarządzania przemysłem. Jednym z najważniejszych jest tzw. logistyka 4.0.
Robotyzacja procesów
Jednym z trendów panujących w logistyce 4.0 jest robotyzacja procesów. Do magazynów wprowadzane są roboty AGV i autonomiczne roboty mobilne, które manipulują ładunkami i przepływem towarów. Za pomocą robotyzacji upraszcza się wiele procesów powtarzalnych, które niepotrzebnie obciążają pracowników, a z powodzeniem mogą być wykonywane przez znacznie wydajniejsze roboty. Wprowadzenie robotyzacji do firm pozwala w znacznym stopniu ograniczyć koszty produkcyjne oraz logistyczne, związane m.in. z zarządzaniem magazynem.
Informatyczne systemy zarządzania przepływem informacji
W ramach logistyki 4.0 powstaje też coraz więcej zaawansowanych informatycznych systemów zarządzania przepływem informacji. Są to narzędzia, dzięki którym możliwe jest usprawnienie procesów logistycznych zachodzących zarówno na produkcji, jak i w magazynach. Dzięki nim łatwiejsze jest identyfikowanie towarów, a co się z tym wiąże – lepsza organizacja zadań na każdym etapie produkcji.
Automatyzacja przepływu materiałów
Na uwagę zasługuje również trend, jakim jest automatyzacja przepływu materiałów. Coraz częściej jest ona wprowadzana w magazynach, gdzie wzbogaca wszelkie procesy produkcyjne. Największym atutem wprowadzania rozwiązań zautomatyzowanych jest przyspieszenie transportu wewnętrznego, ale także ułatwienie jego planowania i nadzorowania.
Zdj. główne: cottonbro/pexels.com
Dodaj komentarz