Polecamy
Czym jest intralogistyka?
Logistyka

Czym jest intralogistyka?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Intralogistyka to pojęcie obejmujące wszystkie działania związane z obiegiem materiałów wewnątrz danego przedsiębiorstwa. Jest to pewnego rodzaju przeciwieństwo dla logistyki zewnętrznej – odnosi się wyłącznie do procesów wewnątrzzakładowych. Dotyczy przede wszystkim przesunięć towarów w obrębie magazynów oraz kontroli zapasów.

Intralogistyka, czyli wewnętrzny obrót surowców

Intralogistyka to termin, który po raz pierwszy został zdefiniowany w 2004 roku. Jest to gałąź logistyki odnosząca się do organizacji przepływu informacji i materiałów wewnątrz konkretnego zakładu. Intralogistyka to ogół procesów, odbywających się w obrębie danego przedsiębiorstwa, które są niezbędne do jego sprawnego funkcjonowania od momentu przyjęcia surowców do wydania kompletnego produktu. Intralogistyka obejmuje:

  • wewnętrzny transport materiałów,
  • zarządzanie przepływem informacji i zapasami,
  • zarządzanie magazynem.

Intralogistyka w praktyce

Wśród rozwiązań intralogistycznych w firmach logistycznych wyróżnić należy przede wszystkim działania związane z minimalizacją strat czasu. Mowa tu m.in. o optymalizacji miejsc magazynowych, właściwym kierowaniu flotą wózków widłowych oraz innych narzędzi, maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni magazynowej, a także odpowiednim dostosowaniu automatycznych systemów, których z roku na rok jest coraz więcej w nowoczesnych przedsiębiorstwach. Ważne jest również ciągłe usprawnianie systemów transportu wewnątrzmagazynowego, którego można dokonać poprzez wykorzystanie wózków sterowanych laserowo czy też wózków samojezdnych SLS.

Logistyka 4.0 – najnowsze trendy w logistyce wewnętrznej

Intralogistyka to pojęcie stosunkowo nowe. Jest to dziedzina logistyki, która obecnie bardzo mocno się rozwija. Wszystko to za sprawą ogromnego postępu w obrębie cyfryzacji i dynamicznego rozwoju robotyki. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań przedsiębiorstwa mogą sobie pozwolić obecnie na znacznie łatwiejszą optymalizację wszelkich procesów logistycznych. Ten ciągły rozwój dał początek wielu koncepcjom zarządzania przemysłem. Jednym z najważniejszych jest tzw. logistyka 4.0.

Robotyzacja procesów

Jednym z trendów panujących w logistyce 4.0 jest robotyzacja procesów. Do magazynów wprowadzane są roboty AGV i autonomiczne roboty mobilne, które manipulują ładunkami i przepływem towarów. Za pomocą robotyzacji upraszcza się wiele procesów powtarzalnych, które niepotrzebnie obciążają pracowników, a z powodzeniem mogą być wykonywane przez znacznie wydajniejsze roboty. Wprowadzenie robotyzacji do firm pozwala w znacznym stopniu ograniczyć koszty produkcyjne oraz logistyczne, związane m.in. z zarządzaniem magazynem.

Informatyczne systemy zarządzania przepływem informacji

W ramach logistyki 4.0 powstaje też coraz więcej zaawansowanych informatycznych systemów zarządzania przepływem informacji. Są to narzędzia, dzięki którym możliwe jest usprawnienie procesów logistycznych zachodzących zarówno na produkcji, jak i w magazynach. Dzięki nim łatwiejsze jest identyfikowanie towarów, a co się z tym wiąże – lepsza organizacja zadań na każdym etapie produkcji.

Automatyzacja przepływu materiałów

Na uwagę zasługuje również trend, jakim jest automatyzacja przepływu materiałów. Coraz częściej jest ona wprowadzana w magazynach, gdzie wzbogaca wszelkie procesy produkcyjne. Największym atutem wprowadzania rozwiązań zautomatyzowanych jest przyspieszenie transportu wewnętrznego, ale także ułatwienie jego planowania i nadzorowania.

Zdj. główne: cottonbro/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Spedycja morska – czym charakteryzuje się ten rodzaj transportu?
Spedycja morska – czym charakteryzuje się ten rodzaj transportu?
Spedycja morska jest jednym z najważniejszych i najefektywniejszych sposobów przemieszczania towarów na całym świecie. Transport morski charakteryzuje się tym, że odbywa się on po wodzie, na morskich trasach żeglugowych, za pomocą statków, które są przeznaczone do przewożenia różnego rodzaju ładunków. Wiele firm i przedsiębiorstw korzysta z usług spedycji morskiej ze względu na jej niezawodność i efektywność w porównaniu do innych form transportu.
Nadstawki do palet – maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej
Nadstawki do palet – maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej
Maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej dzięki nadstawkom do palet. Efektywność, ochrona i łatwy dostęp - zainwestuj już dziś!
Jak technologia CNC rewolucjonizuje przemysł cięcia metali?
Jak technologia CNC rewolucjonizuje przemysł cięcia metali?
Poznaj świat zaawansowanej technologii CNC, która przekształca metody cięcia metali, zwiększając efektywność i precyzję procesu.
Ostatnie wpisy