Polecamy
Systemy transportu jednoszynowego – wszystko, co musisz wiedzieć
Logistyka

Systemy transportu jednoszynowego – wszystko, co musisz wiedzieć

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Systemy transportu technologicznego wykorzystywane są w różnorodnych fabrykach, halach i magazynach. Ich zadaniem jest dostarczanie poszczególnych elementów czy produktów na kolejne stanowiska, gdzie będą poddane zabiegom technologicznym.

Systemy transportu technologicznego

Systemy transportu technologicznego stosowane są w licznych miejscach. Ich funkcjonalność wykorzystywana jest nie tylko przez fabryki, magazyny czy przedsiębiorstwa. Takie mechanizmy spotyka się również w obiektach kulturalnych. Konstrukcje te cechują się szybkim i nieskomplikowanym montażem. Dzięki nim można osiągnąć zwiększoną wydajność produkcji, co przekłada się na podniesienie zysków przedsiębiorstwa.

Dodatkowo zastosowanie systemów, szczególnie podwieszanych, przekłada się na oszczędność powierzchni magazynowej. Systemy transportu technologicznego są łatwe w obsłudze i odznaczają się niskimi kosztami utrzymania. Należy również wspomnieć o tym, że takie rozwiązania podnoszą poziom ergonomii stanowiska pracy. Gwarantują bezpieczny transport, a także magazynowanie poszczególnych elementów. Systemy te tworzone są z najwyższej jakości komponentów, a do tego projektowane są „na miarę” danej fabryki czy firmy. Z racji tego efektywnie wpływają na organizację pracy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez LCL Logistic (@lcllogistic)

System transportu jednoszynowego – czym jest i gdzie znajduje zastosowanie?

System transportu jednoszynowego jest jedną z odmian systemu transportu technologicznego. Najczęściej spotyka się rodzaj podwieszany. Jest on uważany za najbardziej efektywną i najtańszą metodę transportowania zarówno materiałów technologicznych, jak i osób. Takie rozwiązanie bardzo często wykorzystywane jest w kopalniach, dzięki temu, że można je dostosować do specyfiki tuneli czy chodników o zmiennych nachyleniach trasy.

System transportu jednoszynowego stosowany jest nie tylko w kopalniach. To wykorzystywane na dużą skalę rozwiązanie we wszelkiego rodzaju magazynach, halach i fabrykach. Może on działać w obiegu zamkniętym lub otwartym. Wszystko zależy od specyficznych potrzeb danego przedsiębiorstwa. Taki mechanizm przystosowany jest do liniowego transportu różnych ładunków z punktu A do punktu B. Transport jednoszynowy nie musi odbywać się po linii prostej. Konstrukcje te mogą swobodnie przemieszczać się po łuku, dzięki czemu można zastosować je nawet w pomieszczeniach o bardzo małej powierzchni.

Lepsza organizacja pracy i wydajniejszy przepływ materiałów w zakładzie – system transportu jednoszynowego

Podwieszany system transportu jednoszynowego składa się z szyny, która jest zawieszona na suficie za pomocą wsporników. Na niej umieszczone są natomiast elementy, które odpowiadają za przenoszenie materiałów. Części te mogą być dopasowane do potrzeb danej firmy. Przemieszczają się one swobodnie po podwieszonym torze w sposób automatyczny, dzięki zastosowaniu elektrycznego napędu. Dostępne są również modele, które obsługuje się ręcznie.

Korzystając z podwieszanych systemów transportu jednoszynowego można zmaksymalizować powierzchnię hali. Dzięki temu transport odbywa się w jej górnej części, natomiast w dolnej pozostaje mnóstwo wolnego miejsca do wygodnej i swobodnej pracy. Systemy te mogą być dostosowane do obsługi komponentów o różnej wadze, sięgającej nawet kilkudziesięciu tysięcy kg. Użytkownicy sami mogą ustawić prędkość, z jaką będą poruszać się systemy, co gwarantuje dopasowanie do warunków i charakterystyki wykonywanej pracy.

Zdj. główne: Natalia Yakovleva/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny wózek magazynowy transportu poziomego dla Twojej firmy?
Jak wybrać idealny wózek magazynowy transportu poziomego dla Twojej firmy?
Dowiedz się, jak dobór odpowiedniego wózka magazynowego do transportu poziomego może wpłynąć na efektywność i bezpieczeństwo Twojego biznesu. Poradnik dla właścicieli firm i kierowników magazynów.
Jakie są zalety przyczep burtowych?
Jakie są zalety przyczep burtowych?
Przyczepy burtowe to popularne rozwiązanie w transporcie różnego rodzaju towarów. Są to przyczepy wyposażone w burtę, która zabezpiecza ładunek podczas transportu. W ostatnim czasie coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zakup przyczep burtowych, ponieważ posiadają one wiele zalet w porównaniu z innymi typami przyczep.
Czynniki wpływające na cenę używanej hali namiotowej: Co warto wziąć pod uwagę?
Czynniki wpływające na cenę używanej hali namiotowej: Co warto wziąć pod uwagę?
Czynniki wpływające na cenę używanej hali namiotowej: Co warto wziąć pod uwagę przed zakupem?
Ostatnie wpisy