Polecamy
Jak zaoszczędzić na paliwie jadąc na wakacje?
Ciekawostki

Jak zaoszczędzić na paliwie jadąc na wakacje?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sezon urlopowy w pełni, więc zdecydowana większość Polaków wybiera się na wymarzone wakacje samochodem. A że w dobie pandemii jest to najbezpieczniejszy środek lokomocji, warto poznać kilka prostych trików, które pozwolą zaoszczędzić na paliwie.

Tankowanie w różnych regionach Polski

Wyruszając w wakacyjną podróż, trzeba liczyć się z tym, że ceny paliwa w całym kraju mogą się różnić, czasem nawet o kilkadziesiąt groszy na litrze. Powszechnie wiadomo, że najdroższe paliwo jest nad morzem oraz pojezierzu warmińsko-mazurskim. Dlatego już w trakcie podróży warto zaplanować tankowanie w taki sposób, by bak został uzupełniony do stu kilometrów przed miejscem docelowym, dzięki czemu nie przepłacimy na miejscu, a paliwo z pewnością starczy na dojazdy do plaży i atrakcyjnych turystycznie miejsc.

Biorąc pod uwagę fakt, że średnia pojemność baku wynosi 55 litrów, a różnica w cenie paliwa wyniesie chociaż 20 groszy, zaoszczędzimy 11 zł, czyli równowartość gofra z bitą śmietaną. Dzieci na pewno będą z tego zadowolone!

Które miejsca omijać?

Podstawową zasadą tankowania w podróży jest także omijanie autostradowych MOP-ów. To właśnie tam największe stacje benzynowe windują ceny do maksymalnej stawki, a kierowcy zostają postawieni w sytuacji bez wyjścia. Jeżeli w pobliżu nie ma żadnego zjazdu, muszą się zgodzić na horrendalne rachunki od koncernów naftowych.

Receptą na drożyznę tras szybkiego ruchu jest planowanie trasy przy użyciu Google Maps oraz portali takich jak epetrol.pl, które pozwolą zorientować się w cenach paliwa na trasie oraz znaleźć najbliższą zjazdu stację, gdzie cena paliwa jest zdecydowanie niższa.

Bez znaczenia jest w tym przypadku marka stacji, na której zatankujemy. Mit o gorszej jakości paliwa na tych mniejszych stacjach został już dawno obalony. Taka strategia może przynieść od 15 do nawet 60 zł oszczędności.

Oszczędny styl jazdy

Jeżeli chcemy oszczędzić na paliwie, musimy pochylić się nad indywidualnym stylem jazdy. Poruszając się z dużą prędkością, dynamicznie hamując i przyspieszając, spalamy znacznie większe ilości paliwa niż zazwyczaj. A przecież wakacyjny wyjazd ma być przyjemnością, relaksem, nie ma sensu się spieszyć i denerwować w przypadku niechcianej kolizji czy zdjęcia z fotoradaru.

Ekologiczna, równomierna jazda po uprzednio przemyślanej, opartej na darmowych odcinkach autostrady trasie również pozwoli zaoszczędzić na paliwie i biletach przejazdu. Ułożona w ten sposób trasa Łódź-Gdańsk może przynieść oszczędności rzędu 120 złotych, a to już niebagatelna kwota.

Troska o auto

Zużycie paliwa zależy od stanu poszczególnych elementów auta. Specjaliści alarmują, że prawie 20% spalania to efekt oporu toczenia, związany ze słabym stanem ogumienia. Wybór opon z wyższej półki nie dość, że gwarantuje większe bezpieczeństwo użytkownikom pojazdu, to niweluje zużycie paliwa nawet o 7%.

Bardzo ważna jest także kontrola ciśnienia w oponach. Warto pamiętać o tym, że każdy dodatkowy ciężar w aucie przekłada się na częstsze tankowanie, wobec czego tuż przed podróżą należy pozbyć się zbędnego balastu w postaci narzędzi czy nieprzydatnych rzeczy. Ciekawym rozwiązaniem okazuje się również wyłączanie silnika w momencie, gdy postój przekracza 20 sekund – godzinny korek to prawie litr zużytego paliwa.

Zdjęcie główne: Alex JumperHire/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zastosowanie wodoru w nowoczesnych technologiach przemysłowych – kompleksowe rozwiązania od ASE Grupa Technologiczna
Zastosowanie wodoru w nowoczesnych technologiach przemysłowych – kompleksowe rozwiązania od ASE Grupa Technologiczna
Zapoznaj się z różnymi zastosowaniami wodoru w nowoczesnych technologiach przemysłowych, oferowanych przez ASE Grupa Technologiczna. Poznaj kompleksowe rozwiązania, które mogą przekształcić Twój biznes.
Jak wydajność produkcji może wzrosnąć dzięki zastosowaniu innowacyjnych folii do owijania palet
Jak wydajność produkcji może wzrosnąć dzięki zastosowaniu innowacyjnych folii do owijania palet
Zapraszamy do odkrycia zalet innowacyjnych folii do owijania palet, które mogą znacząco poprawić wydajność twojej produkcji. Dowiedz się jak technologia może pomóc w twoim biznesie.
Komfort podróży na długich trasach – jakie są sekrety?
Komfort podróży na długich trasach – jakie są sekrety?
Odkryj sprawdzone metody na komfortowe podróżowanie na długie trasy. Dowiedz się, jak odpowiednio przygotować się do długiej podróży, aby stała się ona prawdziwą przyjemnością, a nie męczarnią.
Ostatnie wpisy